MIT ÉRDEMES TUDNI A PARKETTA FELÚJÍTÁSÁRÓL ÉS JAVÍTÁSÁRÓL?
Parketta javítás, csiszolás, felújítás
A parketta és a fapadló felújítása a hiba azonosításával kezdődik. Szükség esetén az aljzatot is ellenőrizni kell. A legtöbb hiba ugyanis erre a területre vezethető vissza. Sajnos, ha az aljzat a probléma, akkor a hiba teljes kijavításáig az egész parkettát el kell bontani, mert ki szeretné, ha egy nagyobb felújítás után hat hónapon belül máshol kellene elbontani a parkettát.
Ha a parketta felbontása megtörtént, akkor érdemes a költségvetést tervezni. Ellenőriznie kell a régi parketta állapotát, hogy megnézze, érdemes-e újra tisztíttatni. A régi parkettának számos előnye van: kiforrott, időjárásfüggő, szép, érett színe van stb. Ha azonban például a régi bitumenes bonomitot leragasztották, érdemes megfontolni, hogy érdemes-e gondos, sérülésmentes lecsupaszítás után minden egyes parkettadarabot egyenként kicserélni, ahelyett, hogy új parkettába fektetnénk.
A régi tömör parketta másik problémája, hogy több évtizedes olajlakkot szívott magába. Ha újrafényezi, a lakk akkor sem fog teljesen eltűnni, ha a felső réteget lecsiszolja.
Ha a parketta beépítésében van a hiba, ha imbolyog, mozog, meglazult a ragasztó, akkor fel kell bontani a parkettát, amíg egy stabil, biztos pontra nem kerül, ahol újra össze lehet húzni. Ha csak helyi egyenetlenség vagy hiba van, akkor a parketta véshető vagy marható, és csak helyben cserélhető.
Ha a sérülés nem teszi szükségessé a parketta lecsiszolását vagy szétszedését, hanem csak egy korhadt fapadlóról van szó, akkor első lépésként a helyiség klímáját kell beállítani az optimális 50-55%-os relatív páratartalomra 18-24 Celsius fokon. Ez egy időigényes folyamat, de ha türelmetlenek vagyunk, és azonnal vakoljuk és lakkozzuk a szétesett parkettát, amint a helyiséget elfoglaljuk és helyreáll a páratartalom, a tömítőanyag kiszorul a frissen vágott parkettadarabok közötti résből, és újrafényezésre lesz szükség.
Ideális esetben csak az elöregedett lakkot és a felületi sérüléseket kell kijavítani. Ebben az esetben elegendő a lakk csiszolása, tömítése és lakkozása. Különösen felújításkor van lehetőségünk arra, hogy régi parkettánknak új külsőt adjunk. Ezt megtehetjük intarziás padlódíszítő elemek (intarziás parketta érmék, szegélyek, sarokelemek) hozzáadásával, vagy a parketta festésével, hogy új színt kapjon.
A parketta javítása mindig a felületkezelés függvénye. A speciális anyagoknak köszönhetően (szintetikus fa vagy egyéb tömítőanyagok) elegendő a sérült helyen az olajozott parkettafelületet javítani, így a sérült felület cseréje vagy javítása után a javítási munkálatokat az újbóli olajozással fejezzük be. A lakkozott felületek esetében a javítás a teljes összefüggő területet érinti, így a javítás befejezéséhez a helyiség teljes parkettafelületét újra kell csiszolni vagy újra kell lakkozni.
Mit lehet tenni kisebb hibák esetén? A magas fényű lakkok idővel mattodást vagy karcolásokat okozhatnak a felületen. A megoldás egyszerű: polírozza le a parkettát a lakkrendszerhez tartozó polírozószerrel.
Ez lényegében azt jelenti, hogy a tisztításhoz alacsony koncentrációban használt polírozószert a flakonon található utasításoknak megfelelően egy fehér párnával, tárcsás csiszolóval masszírozzuk be a lakkozott felületbe, így frissítve fel a lakkot. Ismétlem, az egyenletesség érdekében fontos, hogy a teljes felület tisztítható legyen, legalább szobai magasságban.
Kisebb hibák esetén léteznek javítókészletek, amelyek a felületkezelés anyagától függnek. Az első lépés tehát, hogy megtudja, pontosan mivel kezelték a fapadlóját. Ez azért fontos, mert a különböző anyagok általában nem kompatibilisek egymással.
Ez nem csak azt jelenti, hogy olajos felületre nem tudok lakkot felvinni, mert az foltos lesz, hanem azt is jelentheti, hogy egy olajjal kezelt fát nem lehet másik olajjal kezelni, mert az nem szívódik be a fába, és sokáig ragacsos marad.
A lakkok esetében a helyzet még rosszabb: könnyen előfordulhat, hogy a különböző lakkok nem tapadnak egymáshoz, és száradás után a régi lakkot hámló bőrrétegként leemelik magukról. Ha tudja, hogy milyen a felületkezelése, akkor az interneten kereshet olyan javítókészleteket, amelyek színben illeszkednek.